Operácia na obnovenie zraku

operácia na obnovenie zraku

Všetci používame víziu na to, aby sme sa tešili z krás sveta, vnímali informácie a ukladali si ich do pamäte. Málokto z nás sa však zamýšľa nad tým, ako tento unikátny mechanizmus funguje. Navyše pri práci na počítači nešetríme zrak a často ideme k lekárovi, keď začnú vážne oftalmologické problémy.

Diagnózy ako krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus dnes poznajú aj deti. Všetky tieto neduhy sa vyznačujú zhoršenou zrakovou ostrosťou. V závislosti od situácie a veku pacienta sa pri liečbe týchto patológií používajú rôzne metódy - vitamínová terapia, terapeutické cvičenia pre oči, nosenie okuliarov. Keď takéto terapeutické metódy zlyhajú, lekár navrhne pacientovi operáciu na obnovenie zraku. Čo je to za operáciu? Poďme na to spolu.

Typy operácií na obnovenie videnia

Pred niekoľkými desaťročiami ľudstvo nemalo schopnosť odstrániť zložité problémy so zrakom. Dnes technologický proces urobil významný prelom v oblasti oftalmológie, čo vám umožňuje obnoviť zrakovú ostrosť už za jeden deň. Ide o laserovú technológiu. Operácie očí sa vykonávajú pomocou vysoko pokročilých laserových zariadení. Existuje niekoľko rôznych metód korekcie zraku laserom. Pozrime sa na ne podrobne:

  1. Super Lasik- dnes najbežnejšia operácia, ktorá sa vykonáva podľa individuálnych parametrov každého pacienta, preto dáva najlepšie výsledky.
  2. Lasik- základná metóda korekcie zraku. Neberie do úvahy individuálne charakteristiky štruktúry rohovky pacienta.
  3. Femto Lasik- technika, ktorá využíva špeciálny femto-laser na obnovenie zraku.
  4. Femto Super Lasik- metóda je podobná štandardnej Femto Lasik, ale vykonáva sa s prihliadnutím na individuálne charakteristiky oka pacienta.
  5. Presby Lasik- technika zohľadňuje zmeny videnia do blízka súvisiace s vekom u pacientov starších ako 40 rokov a snaží sa to opraviť na všetky vzdialenosti bez okuliarov.
  6. PRK– metóda sa používa pri kontraindikáciách štandardných postupov. Napríklad, ak je rohovka príliš tenká.
  7. Epi-Lasik- jedna z odrôd štandardnej procedúry Lasik, ktorá sa niekedy môže použiť na tenké rohovky.

Vedenie chirurgického zákroku

Chirurg oftalmológ odstráni hornú časť rohovky, potom laser odstráni jej vnútornú časť a vráti vrchnú vrstvu na svoje miesto. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii, nie v celkovej anestézii. Poškodenie tela je preto minimálne. Pacient sa cíti skvele. Po operácii sa zrak začne zotavovať po 2-3 dňoch. Ďalšie postupy na urýchlenie obdobia zotavenia si pacient vedie doma sám.

Kontraindikácie pre chirurgickú intervenciu

Korekcia zraku laserovou operáciou sa nevykonáva osobám mladším ako 18 rokov a starším ako 60 rokov. Táto chirurgická intervencia je tiež kontraindikovaná v prítomnosti takých ochorení u pacienta, ako je tuberkulóza, cukrovka, onkológia. Laserová korekcia sa prísne neodporúča tehotným a dojčiacim ženám.

Pooperačné obdobie

Ako sme už povedali, videnie sa po laserovej operácii obnoví veľmi rýchlo. Pacientovi stačí dodržiavať pravidlá očnej hygieny, dočasne vylúčiť fyzickú aktivitu. Komplikácie z laserového zákroku sú minimalizované.

Zistili sme teda, že operácia na obnovenie zraku vám umožňuje dosiahnuť najlepšie výsledky pri odstraňovaní problémov, ako je krátkozrakosť, ďalekozrakosť, glaukóm, fibroidy, astigmatizmus. Postup korekcie zraku je rýchly, zotavenie a adaptácia je bezbolestná. Aj pri pokročilých štádiách ochorení zrakových orgánov robí operácia zázraky. V tomto prípade pacient nie je vystavený celkovej anestézii, nepociťuje nepohodlie pred a po operácii.

A predsa lepšia ako akákoľvek operácia je prevencia ochorenia. Preto je potrebné zrak a zdravie všeobecne chrániť už od útleho veku.